Kas ir atvērtā pirmkoda programmas?
Atvērtā pirmkoda programmas ir tādas licencētas programmas, ar kurām kopā to lietotāji vai vienkārši entuziasti var iegūt arī pirmkodu jeb recepti, no kā tās ir izveidotas. Šādā veidā programmas var augt un attīstīties, cilvēki var tās pilnveidot, modificēt un pielāgot savām vajadzībām. Šāds programmu izstrādes veids balstās uz Brīvās programmatūras kustības popularizēto ideju par to, ka “zināšanām ir jāpieder sabiedrībai” un mums ir tiesības zināt, kā veidotas mūsu programmas.
Lielākais ieguvums cilvēkiem no šādām programmām ir tas, ka viņi iegūst lielākas izvēles iespējas, jo var izvēlēties sev vispiemērotāko no liela skaita dažādām programmu versijām. Turklāt atvērtā pirmkoda programmas bez maksas legāli ir pieejamas Internetā. Tas dod iespēju legāli lietot labus produktus, kas ir visprecīzāk piemēroti konkrētā lietotāja vajadzībām. Ja Jums nepieciešams programmatūras atbalsts, to varat iegādāties tāpat kā jebkuras slēgtās programmatūras atbalstu.
Atvērtā pirmkoda programmas spēj lieliski sadzīvot arī ar slēgtā pirmkoda programmām. Piemēram, Jūs varat lietot Firefox Interneta pārlūku, GIMP attēlu apstrādes programmu vai LibreOffice biroja programmu komplektu, kā arī daudzas citas atvērtā pirmkoda programmas datorā ar slēgtā pirmkoda operētājsistēmu Windows. Pasaulē plaši tiek lietotas arī atvērtā pirmkoda operētājsistēmas Linux un BSD.